Aidiyet Duygusu


Uzun zamandır kendim için sorguladığım bi kavram.. bazen kendini bir yere bir  kişiye bir şehire ya da bir işe aitmiş gibi hissetmek veya hissetmemek.. Hangisinin senin için doğrusu olduğuna karar verebilmek ne kadar zor.. Belki de doğru dediğimiz şey nedir onun cevabını da veremiyoruz..

Küçük bir çocukken sarılıp uyuduğun oyuncağın, yanından ayırmadığın, o olmadan uyuyamadığın battaniyen, yatağın, sen ona aitsin oda sana ait.. O olmadan kendini tam ve mutlu hissedemiyorsun, onlar olmadan uykuya derinlemesine dalamıyorsun..

Bazen bir şehirdeyken başka bir şehirde olmayı, biriyle birlikteyken başka birinin yanında olmayı isteyebiliyoruz.. Hayat şartları  ve üzerimizdeki sorumluluklar bizi buna (istediklerimizi gerçekleştirmemizin sadece düşüncede kalmasına) mecbur ediyor ve  belkide aslında yaşamak istediğimiz hayatı öteliyoruz.. Bazen aidiyet duygumuzu kaybediyoruz ya da kendimizi bir şeylere çok aitmiş gibi hissettiriyoruz zorla.. Yalnız kalmaktan mı korkuyoruz??  Bikaç tanıdığım kendini yaşama bağlayacak bir sebep yaratmak için pekte tanımadıkları insanlarla evlenip yaşlılıklarında yalnız bir hayat sürmemek için çocuk yapıyor.. İkincisini de birincisi yalnız kalmasın diye..   Bu belki bu kadar basit söylenecek bir şey değil ama bence çoğu insan için evet böyle..

Kendimize sürekli hedefler koyuyoruz, sürekli bir mücadele, hep en iyisine sahip olmak için bir yarış içindeymiş gibi..  Biri bitince yenisini ekliyoruz,  ille kendimize bir sorun yaratıyoruz ki yeni hedefler koyalım, bulunduğumuz şartlara ayak uydurmak için aidiyetimizi kaybetmeyelim..

Çoğumuza olmuştur bazen herşeyi bırakıp gitmek isteği, zihnimizde bizimle birlikte geldiği sürece bu biraz zor tabi bence ama değişiklik, bir yere çakılıp kalmamak bana iyi gelecekmiş gibi hissediyorum.. Misal bir ev satın almak fikri bana uzak geliyor bu yüzden (Hoş istesem de alamam şu an ama ).. Ömrüm boyunca aynı evde aynı şehirde yaşamak fikri.. Bi çok kişiye sıradan gelen bu iş bana sıradışı geliyor mesela..

Bak Maslow Amca bu zırvalıklarımla ilgili olabilecek  bişiler demiş yıllar evvel ..

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s